
Jak zrobić wykopy pod fundamenty
kwi 10 2022 Dom i remontyWykop pod fundament powinien być zrobiony odpowiednio gdyż ten element konstrukcji domu stanowi o stabilności ścian i całości bryły. Błędy jakie często spotykamy w postaci popękanych ścian i fundamentów dyskredytują dom do zamieszkania.
Wytyczanie posadowienia
Przed zaczęciem jakichkolwiek prac, oczywiście oprócz ewentualnej niwelacji terenu, na przyszłą budowę musi wejść geodeta. Jego rola polega na wyznaczeniu osi budynku w terenie i naniesienie jego zarysu na mapę. W praktyce geodeta zaznacza rogi budynku drewnianymi znacznikami. Dopiero teraz możemy przystąpić do pracy. Na początek wyznaczamy linie wykopu za pomocą sznurka.

Kopanie pod fundamenty ręcznie czy koparką
Obie metody mają wady i zalety. I nie do końca można określić, która z nich jest zdecydowanie lepsza, bo to zdecydowanie zależy od projektu danego budynku.
Kiedy opłaca się robić wykop pod fundament ręcznie
Ręcznie opłaca się robić wykop pod fundament jeśli mamy dom albo inny budynek o powierzchni do 100 m2, bez podpiwniczenia. Wtedy zrobienie wykopu pod ławy i fundamenty, a zarazem wykonanie szalunku idzie szybko. Do tego zaoszczędzi się na betonie, którego w taki precyzyjnie zrobiony wykop pójdzie zwyczajnie mniej. Opłaca się przy tym zadbać o to, aby ławy fundamentowe były wylewane równo. Będzie o wiele łatwiej kleić styropian do fundamentu.
Kiedy warto robić wykop koparką
Jest kilka powodów które potrafią przekonać inwestora do użycia maszyn. Jednym z najważniejszych jest rodzaj gleby. Niektóre, potrafią być naprawdę ciężkie i trudno wykonywać wykop ręcznie. Kolejny czynnik to projekt budynku, jeśli jego powierzchnia jest powyżej 100 m2 to bardziej opłaca się robić wykop koparką. W przypadku projektu, w którym przewidziane jest podpiwniczenie również szybciej i sprawniej wykona się wykop pod fundament i ławy fundamentowe przy pomocy nawet niewielkiej koparki.
Gruntownie zrobiony fundament to najważniejsza inwestycja. Tak naprawdę to ściany można rozebrać i postawić od nowa. Natomiast podstawa źle wykonana jest nie do naprawienia. Także prowadząc przewód wodny należy pociągnąć go pod ławą poniżej poziomu zamarzania gleby. Dużo ekip przewierca fundament nad ławą w celu jego poprowadzenia, ale jest to błąd, który może kosztować inwestora zamarznięciem przewodu.
