
Mieszkanie z rynku wtórnego
mar 29 2022 Dom i remonty Styl życiaRynek nieruchomości z „drugiej ręki” cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młody i inwestorów. Wiele zależy od tego, czy ma się szczęście na znalezienie świetnego mieszkania i innych warunków, które przestawione są w tym artykule.
Podstawa – zdolność finansowa
Rynek wtórny mieszkań ma same zalety. Mieszkania mają zwykle niższą cenę niż nowe przy o wiele większym metrażu, lokalizacje mogą zaczynać się nawet w centrum miasta, gdzie możemy znaleźć coś, co naprawdę zawsze było wizją idealnego domu. Wsród ofert znajdują się zarówno nowoczesne, kilkuletnie apartamenty jak i stare mieszkania w kamienicach z wysokimi oknami.
Przed zakupem wymarzonego mieszkania banki wymagają minimum 20% wkładu własnego. Należy także sprawdzić zdolność kredytową, a najlepiej porównać możliwości kredytu hipotecznego w kilku bankach.

Poszukiwania
Przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Gdy już znaleźliśmy wymarzone lokum, sprawdźmy, czy to mieszkanie rzeczywiście należy do właściciela, który je sprzedaje – poproś o akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej. Dodatkowo warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. W spółdzielni upewnij się czy właściciel nie zalega z opłatami.
Oprócz sprawdzania mieszkania zrób zrób to również z okolicą: status prawny budynku, roszczenia wobec nieruchomości oraz plany zagospodarowania przestrzennego.
Umowa przedwstępna
Przed sprzedażą mieszkania z rynku wtórnego należy spisać umowę przedwstępną dotyczącą nieruchomości oraz przynależącej do niej komórki lokatorskiej i piwnicy oraz miejsca parkingowego. Jeśli kupujemy umeblowane mieszkanie, sporządzamy listę przedmiotów, które się w nim znajdują.
Przy podpiwywaniu umowy wpłaca się zadatek lub zaliczkę. Jest międzi nimi różnica: zaliczka wraca na konto, jeśli nie dojdzie do transakcji. Natomiast jeśli z winy kupującego nie dojdzie do trasakcji, zadatek zostaje u sprzedającego. Gdy jednak on nie wywiąże się ze sprzedaży, ma obowiązek zwrócić kupujęcemu dwukrotność zadatku.
Po dopełnieniu formalności zostaje podpisana umowa kupna i sprzedażu u notariusza, rejestracja nowego właściciela i uiszczenie wszystkich należnych opłat.

Nie sądziłam, że umowa przedwstępna jest wymaga w takich przypadkach. Dobrze wiedzieć. Pozdrawiam