
Stopy fundamentowe – do czego służą i jak je prawidłowo wykonać?
cze 23 2022 Dom i remontySolidne fundamenty budynku to podstawa jego trwałości i bezpieczeństwa. Obecnie w tym celu coraz częściej używane są stopy fundamentowe. Czym dokładnie są te elementy? Kiedy są one stosowane? W jaki sposób można je wykonać?
Stopa fundamentowa – co to jest?
Fundamenty budynków wykonuje się wieloma metodami, na przykład mogą mieć postać płyt, ław, rusztów, pali albo stóp fundamentowych.
Stopa fundamentowa jest rodzajem fundamentu bezpośredniego, na którym umieszczane są inne konstrukcje, głównie kolumny i słupy, krótkie odcinki ścian czy kominy. Za pomocą stóp można przenosić obciążenie powyższych konstrukcji, dzięki czemu umożliwiają one stabilne posadowienie budynku.
Budowa stopy fundamentowej
Stopy fundamentowe są elementami betonowymi monolitycznymi. Najczęściej mają kwadratowy lub prostokątny kształt podstawy i występują w różnych wielkościach dopasowanych do konstrukcji, z którymi mają współpracować. Dostępne są również stopy o budowie schodkowej, kielichowej.
Do wykonania stóp fundamentowych wykorzystuje się beton albo żelbet, czyli żelazobeton – beton zbrojony.
Beton do produkcji stóp fundamentowych może dostarczyć cementownia w Polsce wykonująca odpowiednie mieszanki betonowe. Najczęściej stosowany jest beton typu C25/30 oraz C40/50, natomiast pod stopy używany jest chudy beton.
Kiedy stosowane są stopy fundamentowe?
Stopy fundamentowe mają szerokie zastosowanie i używane są podczas realizacji różnych inwestycji budowlanych.
Często wybierane są przy realizacji obiektów przemysłowych, komercyjnych, użyteczności publicznej, na przykład w halach, gdzie występują słupy, kolumny.
Mogą być też zastosowane przy budowie domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych.
Dodatkowo stopy fundamentowe są wykorzystywane pod maszty, słupy oświetleniowe, tablice czy pylony reklamowe.
Stopy fundamentowe – prefabrykowane i budowane na miejscu
Obecnie stopy fundamentowe można zakupić jako prefabrykowane lub można wykonać je bezpośrednio na placu budowy.
Prefabrykowane stopy fundamentowe są proste w użyciu, ponieważ wymagają one jedynie osadzenia w wykonanych wcześniej wykopach. Dzięki temu można skrócić czas potrzebny do wykonania prac fundamentowych. Są one dostępne w różnych wariantach do wyboru.
Stopy fundamentowe budowane bezpośrednio na miejscu używane są wtedy, gdy gotowe elementy nie są dostępne w odpowiednim wariancie lub ich zakup i transport byłby związany z wysokimi kosztami.
Wykonanie stóp fundamentowych
Budowa stóp fundamentowych na placu budowy wymaga przeprowadzenia szeregu prac.
W pierwszej kolejności należy wykonać wykopy oraz szalunki w miejscach, w których mają znaleźć się stopy. W następnej kolejności przygotowuje się warstwę wyrównawczo-podkładową, prowadzi się prace zbrojeniowe, a następnie zalewa się szalunki betonem.
Cementownia w Polsce może dostarczyć wtedy gotowy do wylania beton bezpośrednio na plac budowy.
Duże znaczenie ma też odpowiednia izolacja stóp fundamentowych, która zabezpiecza je przed podciąganiem wody z gruntu. W tym celu wykorzystuje się specjalne emulsje, maty, folie, papy.