
Zabezpieczanie wykopów ziemnych
kwi 13 2022 Dom i remontyInwestycje budowlane są nierozerwalnie związane z wykopami ziemnymi. Obecnie większy udział w inwestycjach mają wykopy wąsko przestrzenne, głównie ze względu na zagospodarowanie sąsiednich terenów ale też ze względu na ograniczenie wpływu na środowisko wszelkich robót.
Sposoby zabezpieczania wykopów
Każdy wykop należy zabezpieczyć nie tylko przed dostaniem się osób postronnych z zewnątrz, ale też jego skarpy, aby nie obsunęły się do wykopu. Jeśli chodzi o zabezpieczenie placu budowy przed wizytami to sprawa jest prosta, wystarczą zwykłe panele ogrodzeniowe blaszane. Inaczej już sprawa się ma ze ścianami wykopu.
Jakie są metody zabezpieczania skarp wykopów
Jest wiele metod wykonywania zabezpieczenia skarp wykopów głębokich. Dobiera się je w zależności od rodzaju inwestycji jej sąsiedztwa, głębokości wykopu oraz innych parametrów. Wśród najczęściej stosowanych metod można wyróżnić:
- pale przemieszczeniowe;
- ścianka berlińska;
- ścianka szczelna z grodzic stalowych;
- kotwy gruntowe;
- gwoździe gruntowe.

Charakterystyka poszczególnych metod
Każda z metod wzmacniania ścian wykopów ma swoje zalety i wady. Dwie ostatnie jak kotwy i gwoździe są zazwyczaj stosowane jako dodatkowe wzmocnienie. Najczęściej dla ścianki berlińskiej. Również często stosuje się metody mieszane.
Ścianka berlińska
Metoda ta polega na wprowadzaniu w grunt pionowych pali czy żerdzi w odpowiedniej odległości od siebie. Następnie łączy się je ze sobą za pomocą tzw. opinki, są to najczęściej żerdzie drewniane. Ten rodzaj wzmocnienia zazwyczaj jest tymczasowy. Można go stosować na glebach z nisko położonym lustrem wody.
Pale przemieszczeniowe
Wykopy robione na terenach silnie zurbanizowanych czy gruntach bardzo luźnych wymagają naprawdę dobrego zabezpieczenia. Jednym z takich najbardziej stabilnych są właśnie pale przemieszczeniowe. Jest to tracony rodzaj zabezpieczenia, ale często jest on wykorzystywany jako fundament budynku. Najnowszym osiągnięciem jest wykorzystanie do ich wykonywania specjalnych Elektronicznych Głowic Przemieszczeniowych, które na bieżąco zbierają informacje o warunkach w gruncie i przesyłają do analizy.
Ścianka szczelna z grodzić stalowych
Ten rodzaj zabezpieczenia jest stosowany zarówno w niewielkich wykopach wąsko przestrzennych jak i dużych. Ściankę buduje się z kształtowników metalowych, które wbija się w grunt. Dzięki odpowiedniemu profilowi łączy się je ze sobą w spójną ścianę. Zazwyczaj stosuje się do jego dodatkowego zabezpieczenia kątowniki rozpierające.
Sposobów zabezpieczania wykopów jest o wiele więcej, jednak największy udział w wykonywaniu robót ziemnych mają wyżej wymienione. Ich dobór jest uwarunkowany zarówno warunkami wodno-gruntowymi jak i sąsiedztwem terenu inwestycji czy projektem.